NOBEIGUMS
Administratīvā atbildība iestājas tad, ja ir kāda prettiesiska darbība un uzvedība, kas noteikta LAPK. Pie administratīvās atbildības var saukt pārkāpēju tikai tādā gadījumā, ja likumpārkāpēja vaina ir pierādīta likumos noteiktajā kārtībā. Administratīvā soda veidu un smaguma pakāpi nosaka, ņemot vērā izdarītā pārkāpuma bīstamību, kaitīgumu un pārkāpēja personību. Pie administratīvās atbildības ir saucamas personas, kuras līdz administratīvā pārkāpuma izdarīšanas brīdim ir sasniegušas četrpadsmit gadu vecumu. Tiesībpārkāpums ir tikai tādos gadījumos, kad vienlaikus ir pierādīti visi administratīvā pārkāpuma sastāva elementi.
Izskatot administratīvā pārkāpuma lietu, ir nepieciešams institūcijas (vai amatpersonas) lēmums par administratīvās atbildības piemērošanu. Katram indivīdam ir tiesības zināt, kādā darbībā viņš tiek vainots un uz kāda pamata viņš saņem sodu, tādēļ lēmumam administratīvajā lietā ir jābūt pamatotam.
Administratīvais sods ir atbildības līdzeklis, kas tiek piemērots, lai pārkāpējs turpmāk ievērotu likumus un neizdarītu jaunus likumpārkāpumus. Sodam ir jābūt pamatotam, likumīgam un taisnīgam.
Administratīvie sodi par pārkāpumi vides aizsardzības jomā ir brīdinājumus, naudas sods, administratīvā pārkāpuma priekšmeta vai izdarīšanas rīka konfiskācija un personai piešķirto speciālo tiesību atņemšana.
Visbiežāk piemērotais soda veids par administratīvajiem pārkāpumiem vides aizsardzības jomā ir naudas sods, to apstiprina VVD statistikas dati par 2013.gadu. 2013.gadā par administratīvajiem pārkāpumiem kas paredzēti LAPK 80.pantā (šobrīd LAPK 803.pantā) tika uzlikts naudas sods par kopējo summu126873,20 euro, no kuriem nenomaksāts sods ir 36121,20 jeb aptuveni 28 %.
Praksē visbiežāk piemērotie naudas sodi par izdarītajiem pārkāpumiem un iekasētie naudas sodi atšķiras, jo pārkāpējs naudas sodu nenomaksā labprātīgi un naudas soda piespiedu piedziņa tiek nodota tiesu izpildītājiem. Arī tiesu izpildītājiem sodus administratīvo pārkāpumu lietās daudzos gadījumos neizdodas piedzīt, vai arī izdodas piedzīt tikai daļēji, jo sodītajām personām nav pietiekošu finansiālo un mantisko līdzekļu, no kuriem sodu piedzīt.
…