Secinājumi un priekšlikumi
Izstrādājot maģistra darbu „„Bāriņtiesas kompetence personas mantisko interešu aizsardzībā. Aktualitātes un problēmas”, autore vēlējās izpētīt kādā veidā notiek mantisko interešu aizsardzībā.
Pētot bāriņtiesu darbību autore secināja, ka bāriņtiesas nodrošina bērnu un personu ar ierobežotu rīcībspēju mantiskās tiesības un intereses, kā arī likumos paredzētajos gadījumos gādā par personu mantas aizsardzību.
Bērnu tiesības no visām cilvēktiesībām ir visjaunākas un tās ļoti ātri attīstās. Starptautiskajai sabiedrībai ir jādara viss iespējamais, lai bērnu tiesības un intereses tiktu nodrošinātas un aizsargātas iespējami labākā veidā. Ievērojot to, ka īpašuma tiesības ir daļa no pamattiesībām, ir jānodrošina, lai īpaši tiek aizsargātas bērnu un personu ar ierobežotu rīcībspēju īpašuma tiesības.
Latvijas Republikā joprojām nav iespējams runāt par stabilu tiesu praksi attiecībā uz nepilngadīgo un personu ar ierobežotu rīcībspēju mantas pārvaldību, kas iezīmētu būtiskākās problēmas bāriņtiesu darbībā, jo tiek pārsūdzēta tikai neliela daļa no kopējā pieņemto bāriņtiesu lēmumu skaita.
Darba izstrādes gaitā autore izdarīja sekojošus secinājumus:
1. Vēsturiski ir būtiski mainījusies tiesiskā situācija Latvijas teritorijā un izpratne par bāriņtiesas kompetenci, bērna tiesībām un interesēm. Ir mainījušies arī tiesiskie mehānismi, ar kuriem tiek nodrošināta tiesību un interešu ievērošana, tomēr bāriņtiesas ir nostiprinājušas vienu no savām pamatfunkcijām – rūpēties par bērnu un personu ar ierobežotu rīcībspēju mantisko interešu ievērošanu.
2. Bāriņtiesa regulāri sadarbojas ar daudzām citām valsts un pašvaldību institūcijām, lai efektīvāk aizsargāt personu mantiskās intereses.
3. Bāriņtiesai, pieņemot lēmumus par bērna vai personas ar ierobežotu rīcībspēju mantas pārvaldību, vienmēr ir jāizvērtē personas vislabākās intereses.
4. Latvijas Republikas normatīvajos aktos nav noteikts vecums, no kura ir jānoskaidro bērna viedoklis. Galvenais kritērijs viedokļa noskaidrošanai ir bērna brieduma pakāpe.
5. Gadījumos, kad bāriņtiesa pieņēm lēmumu par bērnam vai personai ar ierobežotu rīcībpēju piederošā nekustamā īpašuma (ja tā vērtība pārsniedz Ls 10000) atsavināšanu, ieķīlāšanu vai apgrūtināšanu ar citām lietu tiesībām, bāriņtiesa iesniedz lietu izškiršanai tiesā. Tas rada grūtības aizbildņiem un aizgādņiem atrast personu, kas būs gatava gaidīt, kamēr spēkā stāsies spriedums par atļauju slēgt minēto darījumu.
…