Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
  • Darba līguma izbeigšanas tiesiskais pamatojums

     

    Term Papers50 Law

21,48 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:373252
 
Evaluation:
Published: 08.04.2009.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 47 units
References: Used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  Ievads    10
1.  Darba līguma izbeigšanas tiesiskais pamats    13
2.  Darbinieka uzteikuma analīze    18
3.  Darba devēja uzteikums    23
3.1.  Darba devēja uzteikums, kas saistīts ar darbinieka uzvedību    26
3.2.  Darba devēja uzteikums, kas saistīts ar darbinieka spējām    34
3.3.  Darba devēja uzteikums, kas saistīts ar saimniecisku, organizatorisku, tehnoloģisku vai līdzīga rakstura pasākumu veikšanu    38
4.  Citi darba līguma izbeigšanas pamati    47
5.  Darbinieku aizsardzība darba tiesisko attiecību izbeigšanās gadījumā    59
  Secinājumi un priekšlikumi    65
  Izmantotās literatūras un avotu saraksts    68
  Pielikumi    73
Extract

Darba tiesības ir patstāvīga privāto tiesību nozare, kura regulē darba attiecības starp darba devēju un darbinieku, kā arī attiecības, kas izriet no darba tiesiskajām attiecībām, vai ir ar tām saistītas.
Darbs ieņem nozīmīgu vietu ikviena cilvēka dzīvē. Un tieši tāpēc ir svarīgi zināt savas tiesības un pienākumus darba tiesiskajās attiecībās, it sevišķi darba tiesisko attiecību pārtraukšanas procedūras. Darba attiecības nav mūžīgas. To izbeigšanas iemesli var būt visdažādākie, kaut vai darbinieka aiziešana pensijā, darbinieka prasībām atbilstošāka darba atrašana, darbinieka atlaišana no darba tāpēc, ka viņš neapmierinoši pildījis savus pienākumus, darba devēja pašlikvidācija, vai bankrots. Darba attiecību izbeigšana, vienmēr ir bijis viens no aktuālākiem jautājumiem darba attiecībās it īpaši pēc vienas no pusēm iniciatīvas, kā rezultātā viena no pusēm bieži paliek neapmierināta.
Darba tiesisko attiecību izbeigšana ir aktuāls temats Latvijas Republikā, jo arvien vairāk parādās tiesas prāvas, kur darbinieks, cenšoties aizstāvēt savas tiesības griežas tiesu instancē ar prasību atzīt darba tiesisko attiecību izbeigšanu par nelikumīgu. Tāpat kā jebkuru saistību izbeigšanai, arī darba attiecību izbeigšanai jābūt noteiktam konkrētam pamatam. Patvaļīga darba attiecību izbeigšana nav pieļaujama. Ja kāds, vienalga, vai tas būtu darbinieks vai darba devējs, vienpusēji, turklāt citādi, nekā likumā noteikts (patvaļīgi), izbeidz darba attiecības, tad viņš ir atbildīgs otrai darba attiecību pusei par visiem tai nodarītiem zaudējumiem.
Darba tiesisko attiecību izbeigšana ir aktuāla arī praktiskajā darbā, jo gandrīz katrā uzņēmumā kāds darbinieks ir bijis jāatlaiž un citos to darba turpat vai katru dienu. Izbeidzot darba tiesiskās attiecības, darba devējam ir labi jāpārzina darba tiesisko attiecību izbeigšanas regulējumu spēkā esošajā likumdošanā, lai nerastos tiesību strīds un netiktu zaudēts laiks un nauda.
Protams, mūsdienās, aktuāla paliek problēma, kas saistīta ar darbinieka tiesību nezināšanu par darba līguma izbeigšanu un tādēļ darba devēji viņus nelikumīgi izmanto. Darbiniekam ir jāapzinās kādos gadījumos darba devējs ir tiesīgs uzteikt darbiniekam darba līgumu, savukārt darba devējam izbeidzot darba tiesiskās attiecības ar darbinieku, precīzi jāievēro Darba likuma normas. Bet, savukārt, darbinieki diezgan aktīvi aizstāv savas tiesības, liecina prasību iesniegumu skaits, ko katru gadu saņem tiesas.
Līdz ar to 2002.gada 1.jūnijā stājās spēkā Darba likums, kas ir izstrādāts pamatojoties uz Latvijā ratificētām Starptautiskās darba organizācijas konvencijām, Eiropas Savienības direktīvām, Rietumeiropas valstu darba tiesību regulējošo normatīvo aktu pamata.
Līdz ar to zaudēja spēku Latvijas Darba likumu kodekss, kurām ir atzīta neatbilstība ekonomiskajai situācijai valstī un Latvijas starptautiskajām saistībām.
Jaunā likuma izstrādāšanas mērķis bija pilnveidot darba devēju un darbinieka tiesisko regulējumu, līdzsvarot sociālo partneru- darba devēju un darbinieku- tiesības un pienākumus, darba likumu pieskaņot normatīvajiem aktiem, it īpaši Civillikumam, kas darba tiesībās piemērojams kā vispārīgais tiesību avots.
Bakalaura darba mērķis: Sniegt nepieciešamo informāciju un zināšanas par darba līguma izbeigšanas pamatiem Latvijas Republikā un praktiskās normu piemērošanas problēmu risinājuma atrašana;
Bakalaura darba priekšmets: Darba tiesisko attiecību izbeigšanās tiesiskie pamati un ar to saistītas tiesiskas regulēšanas problēmas;
Bakalaura darba objekts: Darba dēvēja un darbinieka darba tiesiskas attiecības;
Bakalaura darba hipotēze: Darba līguma laušana pēc darbinieka un darba devēja uzteikuma, pamatu nepilnības un no tā izrietošās sekas;
Mērķa sasniegšanai esmu izvirzījusi šādus bakalaura darba uzdevumus:
1. sistematizēt, nostiprināt un paplašināt teorētiskās zināšanas un prasmi tās pielietot praktisko uzdevumu risināšana;
2. sniegt nepieciešamas zināšanas par darba līguma izbeigšanas tiesiskiem pamatiem;
3. noskaidrot darba līguma izbeigšanas būtību;
4. izpētīt visas darbinieku tiesiskās aizsardzības iespējas.…

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −50,24 €
Work pack Nr. 1134109
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register