Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
3,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:900652
 
Author:
Evaluation:
Published: 25.03.2006.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 4 units
References: Used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  Ievads    3
1.  Faktori, kas ietekmē gaisa kvalitāti    4
2.  Transporta nelabvēlīgā ietekme uz vidi    5
2.1.  Transporta radītais augstais ķīmiskais un trokšņa piesārņojums    5
2.2.  Gaisa piesārņojums    7
2.3.  Tūrisma negatīvā ietekme uz vidi    8
2.4.  Gaisa transporta ietekme uz vidi    8
2.5.  Augsnes un ūdens piesārņojums    10
  Secinājumi    12
  Izmantotā literatūra    13
Extract

Faktori, kas ietekmē gaisa kvalitāti

Gan cilvēks, gan dzīvnieki var elpot arī ne īpaši tīru un svaigu gaisu. Ar tādu pietiek, lai dzīvotu un nenomirtu, bet ar to ir par maz, lai organisms būtu vesels un spētu nodzīvot garu mūžu.

Faktori, kas ietekmē gaisa kvalitāti ir:
Ostas un naftas termināli. Ostās ievērojamos apjomos notiek naftas produktu, dažādu ķīmisko vielu pārkraušana un transportēšana. Atmosfērā nonāk benzīna, dīzeļdegvielas tvaiki, benzols u. c. Gaisā jūtama nepatīkama smaka.
Skursteņi. Lielu gaisa piesārņojumu rada siltumenerģētikas objekti – lielās katlumājas, TEC, siltumcentrāles, privātmāju krāsnis un kurtuves, kas dedzina akmeņogles, mazutu, šķidro kurināmo, kūdru, malku un koksnes atkritumus, dabas gāzi. Arī 100 km attālumā no skursteņiem kaitīgās vielas nodara kaitējumu veselībai, dabai. Kaut ir uzstādītas modernas kurtuves un fabriku skursteņos ierīkoti attīrīšanas filtri, tomēr gaisā nonāk pārāk liels daudzums sēra dioksīda, slāpekļa oksīda un oglekļa dioksīda.
Transports. Katru gadu pieaug transporta radītais gaisa piesārņojums. Tas saistīts ar strauji augošo automašīnu skaitu. Turklāt 83% reģistrēto mašīnu ir vecākas par 10 gadiem. Jo jaunāks ir automašīnas modelis, jo mazāks ir kaitīgo atgāzu (ogļūdeņražu) daudzums tās izmešos. No izplūdes gāzēm gaisā nokļūst slāpekļa oksīdi, oglekļa oksīdi, ogļūdeņraži, kvēpi, sadedzinot dīzeļdegvielu, – arī sēra dioksīds. Visvairāk izplūdes gāzu rodas, automašīnu iesildot, tai darbojoties tukšgaitā un uzsākot kustību. Katrreiz bremzējot, dilst bremžu diski un gaisā nonāk azbesta daļiņas, kas ir ļoti spēcīgs kancerogēns. Riepas dilstot, veido putekļus, kuru sastāvā ir kadmijs, kas toksiski iedarbojas uz nierēm un dzimumfunkcijām. Visu laiku nolietojas asfalts, un gaisā virmo sīkas asfalta daļiņas.
Putekļi. Pilsētās galvenais putekļu izmešu avots ir transports. Pilsētu iedzīvotāji katru dienu ieelpo un uzkrāj plaušās apmēram 2 gramus putekļu, bet putekļainās vietās desmitiem reižu vairāk. Ja cilvēks elpo caur degunu, 50% putekļu tiek aizturēti augšējos elpceļos, kas vēlāk izdalās klepojot un šķaudot. Daudzas kaitīgas gāzes (slāpekļa oksīdi, oglekļa monoksīds, ozons u. c.), kas ir gaisa sastāvā, netiek izelpotas, jo ļoti ātri izšķīst asinīs un tiek iznēsātas pa organismu. Arī vissīkākās putekļu daļiņas, ko neaiztur deguna filtri, nokļūst plaušās un var izraisīt infekcijas, hroniskas plaušu slimības, alerģiskas slimības (rinītu, hronisku astmatisko bronhītu, bronhiālo astmu, konjunktivītu, otītu, dermatītu, ekzēmu), pat vēzi. Arī mazā koncentrācijā putekļi vājina darbspējas, spēju koncentrēties.

Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register