Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
4,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:308940
 
Author:
Evaluation:
Published: 06.06.2006.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 14 units
References: Used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  Ievads    3
1.nodaļa.  Latvijas Valsts Prezidenta tiesiskā statusa specifika    5
1.1.  Latvijas Valsts Prezidenta amats    6
1.2.  Valsts Prezidenta atbildība    7
2.nodaļa.  Latvijas Valsts Prezidenta galvenās funkcijas    10
2.1.  Likumdošanas funkcija    10
2.2.  Aizsardzības funkcija    13
2.3.  Kreatīvā funkcija    14
2.4.  Jurisdiktīvā funkcija    16
2.5.  Regulatīvā funkcija    16
2.6.  Federatīvā funkcija    17
2.7.  Kontroles funkcija    18
  Nobeigums    20
  Izmantoto avotu un literatūras saraksts    22
Extract

1918.gada 18.novembra Latvijas Republikas proklamēšanas akts politiski pasludināja, ka radusies jauna, no Krievijas impērijas neatkarīga valsts. Ritot gadu desmitiem un simtiem Latvijas teritorijā bija radusies noteikta tiesību sistēma, ko jaunā valsts, ciktāl tā nebija pretrunā ar pašās interesēm, pārņēma. Līdzīgā situācijā Latvija atradās pēc 1990.gada 4.maija, kad politiski tika pasludināta Latvijas valstiskuma atjaunošana. Pirmais neatkarību atguvušās Latvijas Republikas Prezidents bija Guntis Ulmanis. UN kopš 1999.gada 7.jūlija Latvija Republikas Valsts Prezidente ir Vaira Vīķe – Freiberga. Stājoties augstajā amatā, V. Vīķe – Freiberga pievienojās demokrātiski ievēlēto Latvijas Valsts prezidentu plejādei, un tie ir: Jānis Čakste (1922. – 1927.), Gustavs Zemgals (1927. – 1930.), Alberts Kviesis (1930. – 1936.), Guntis Ulmanis (1993. – 1999.) Kā redzams šajā uzskaitījumā nav minēts Kārlis Ulmanis, kurš par Latvijas prezidentu kļuva valsts apsvēruma rezultātā 1936.gadā un 1940.gada jūlijā savas amata pilnvaras nodeva Augustam Kirhenšteinam.1
Latvijas Satversme nosaka, ka tuvākā Saeimas sēdē pēc ievēlēšanas Valsts prezidents, uzņemoties amata pienākumus, dod svinīgu solījumu: “Es zvēru, ka viss mans darbs būs veltīts Latvijas tautas labumam. Es darīšu visu, kas stāvēs manos spēkos, lai sekmētu Latvijas valsts un tās iedzīvotāju labklājību. Es turēšu svētus un ievērošu Latvijas Satversmi un valsts likumus. Pret visiem es izturēšos taisni un savus pienākumus izpildīšu pēc labākās apziņas.”
Valsts galvas institūtu var saprast divos veidos. Tas ir, kā būtisks konstitucionāls institūts, kā arī Valsts galva ir pazīstamākā augstākā amatpersona publiskās varas ietvaros. Jāpiemin ir arī tas, ka ir dažādi Valsts galvas veidi, kā Monarhs, kurš savas pilnvaras iegūst likumiskā ceļā, nevis asinsradniecības ceļā, un tās ir uz visu mūžu. Otrs veids ir prezidents, par ko arī stāstu šajā darbā. Vēl ir priekšsēdētāji un ģenerālie sekretāri (partiju līderi, vadītāji). Latvijas Republikas Valsts Prezidentu ievēl Saeima uz četriem gadiem, un tā pati persona var tikt ievēlēta arī otrreiz. Viņam ir jābūt pilnus četrdesmit gadus vecam. Kā daudzu valstu konstitūcijas, arī Latvijas Satversme ierobežo amatā atrašanās laiku, nosakot, ka viena un tā pati persona nevar būt pat Valsts prezidentu ilgāk nekā divus ievēlēšanas laikus.
Pietiekami daudzās parlamentāro republiku konstitūcijas prezidenta vieta varas struktūrā nemaz netiek definēta. Starp tām minama arī Latvijas Republikas Satversme. Pirmskara Latvijas konstitucionālo tiesību teorētiķis Kārlis Dišlers Latvijas Valsts prezidenta institūciju uzskatīja par savdabīgu institūciju, norādot, ka “Satversme neapzīmē Valsts Prezidentu par augstāko administratīvās varas orgānu.…

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −4,98 €
Work pack Nr. 1177702
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register